Barcelona ka bĂ«rĂ« hapin e madh drejt finales sĂ« Champions League nĂ« futboll, me fitoren bindĂ«se me rezultat 3:0 nĂ« pĂ«rballje me Liverpoolin, nĂ« ndeshjen e parĂ« tĂ« luajtur nĂ« “Camp Nou” nĂ« njĂ« atmosferĂ« impozante, ku ishin mbi 90 mijĂ« shikues.

Messi e Suarez çmonduan Liverpoolin!

Tandemi i frikshëm Luis Suarez dhe Lionel Messi ishin heronjtë të kësaj fitore të madhe, ndërsa Liverpooli vërtet dhuroi lojë shumë të bukur në pjesën e dytë e me disa raste por të pakonkretizuara nga Milner, kështu që doli kokulur nga kjo sfidë e madhe. Lionel Messi shënoi dy gola, veçmas në minutën e 82-të edhe një eurogol që rrallë herë shihet në stadiumet evropioane. Në minutën e 26-të, çmenduri në Camp Nou, Alba për mrekulli godet, kurse Luis Suarez me vetëmohim të pashoq nga afërsia rreth 5 metra prek topin dhe ia ndërron kahjen topit duke e lënë të pafuqishëm portierin Alisson, 1:0.

Pjesa e dytĂ« ka pasur tĂ« veçantat e veta, kur Milner nuk shĂ«noi nĂ« dy raste, vjen edhe ndĂ«shkimi! NĂ« minutĂ«n e 75-tĂ«, gati sa i doli flaka stadiumit nga gĂ«zimi. Luis Suarez nga afĂ«rsia godet aq bukur dhe topi ndalet nga tĂ«rthorĂ«sja, rikthehet deri te Messi qĂ« pa vĂ«shtirĂ«si e futi nĂ« rrjetĂ«n e boshatisur nga portieri Alisson, 2:0. Pas shtatĂ« minutave (82’) LIonel Messi, kryevepĂ«r e kĂ«saj ndeshje. Ai nga gjuajtja e lirĂ« rreth 22 metra, aq me mjeshtri godet dhe nĂ« kĂ«ndin e djathtĂ« tĂ« porrtierit Alissson, 3:0. NjĂ« minutĂ« mĂ« vonĂ« Salah humb njĂ« rast qĂ« nuk humbet, godet shtyllĂ«n pingule.

Kështu që Liverpooli mundet me 3:0 nga Barcelona dhe ka shumë pak shpresa për sfidën e kthimit, ani se në futboll çdo gjë është e mundur për një përmbysje spektakolare. Krejt në fund, Liverpooli luajti shumë mirë në periudhën e dytë por sulmuesit e saj u treguan të saktë në momentet vendimtare.